Det er udviklingsgraden af menneskets bevidsthed der afgør hvordan man påvirkes af de astrologiske
energier, samt hvilke typer af kræfter man kan respondere på. To forskellige mennesker vil reagere
zodiak

Astrologi, energi og bevidsthed ( 9 af 11 )


Det er udviklingsgraden af menneskets bevidsthed der afgør hvordan man påvirkes af de astrologiske energier, samt hvilke typer af kræfter man kan respondere på. To forskellige mennesker vil reagere vidt forskelligt på den samme energi.

Astrologi, energi og bevidsthed



De tolv stjernetegn

4. De tolv stjernetegn ,( se: fuldmåne-zodiak) der ligger som et bælte omkring Jorden langs ekliptika, der er Solens tilsyneladende bane omkring Jorden, påvirker det menneske, der lever under mellemgulvet.
Der tages ofte fejl af de tolv stjernebilleders og de tolv stjernetegns indflydelser. De tolv stjernebilleder er fjerne konkrete stjernekonstellationer, mens stjernetegnene er tolv tankeformer, der blev skabt af Hierarkiet på Atlantis’ tid. De er altså udelukkende et jordisk fænomen .
D.K. fortæller uddybende:

»Når man forstår betydningen af forskellen mellem stjernebilleder som galakser af stjerner og tegn som koncentrerede indflydelser, vil det kaste nyt lys over videnskaben om astrologi«.

Og han tilføjer:

»Ved at stille et horoskop for et menneske, som er født i en bestemt måned, bør man imidlertid huske (hvad man sjældent gør), at måneden og tegnet nu for tiden slet ikke er ud for hinanden. Solen befinder sig for eksempel ikke i Løvens tegn i august måned. Den korrekte fortolkning af et horoskop er derfor stort set psykometrisk og afhængig af tankeformen fra det stjernebillede, som gennem tidsaldrene er opbygget af astrologerne. Energi følger tanke . Gennem tusinder af år har visse energityper og deres deraf følgende kvalificerede virkninger på substans og form været anset for at være enten sådan eller sådan. Derfor er de også sådan, undtagen når det gælder det højt udviklede menneske, den sande aspirant , som har nyorienteret sig og derved er ved at frigøre sig fra eksistensens hjul og selv er begyndt at styre sine stjerner og således ikke længere er under deres styring og dominans. ...

Tegnene, som opdeles i de fire kategorier jord, vand, ild og luft har således hovedsagelig noget at gøre med det menneske, der lever under mellemgulvet, og som anvender de fire lavere centre: centret ved rygsøjlens basis, sakralcentret, solar plexus og milten«.15.
        
De fire elementer svarer til menneskets fysiske legeme (jord), det æteriske legeme (luft), astrallegemet (?) (vand) og det lavere mentallegeme (ild).16. Det er interessant, at mennesket i lang tid er domineret af de fire elementer, hvilket er almen viden indenfor klassisk astrologi . Det er fx forbundet med vanskeligheder, hvis en person ingen planeter har i et af elementerne. Hvis vandelementet er fraværende, så har personen vanskelig ved at håndtere de følelsesmæssige sider af tilværelsen. Men disse vanskeligheder gælder kun, indtil mennesket har opnået kontrol over sin lavere natur og dermed fået del i sjælens energier.

Det er en anerkendt hypotese, at de tolv stjernetegn står i direkte forbindelse med de tolv stjernebilleder. De så at sige oplades af kraften fra disse fjerntliggende galakser.

Måske blev disse tankeformer skabt af Hierarkiet, fordi menneskeheden ikke formåede at respondere direkte på energierne fra stjernebillederne. Derfor skabte man så, på Atlantis tid, disse »transformere« eller måske forstærkere, således at energien blev nedtransformeret og menneskeheden kunne tage dem i anvendelse.

Det betyder i praksis, så vidt jeg forstår det, at det udviklede menneske reagerer på strålerne direkte fra stjernebillederne, og via planeterne. Det almindelige menneske reagerer overfor de samme strålekvaliteter, men i en nedtrappet form, via tankeformerne/stjernetegnene. Forskellen består i, at det udviklede menneske formår at udnytte og bevidst styre de højere aspekter af strålerne, mens det almindelige menneske kæmper med de konfliktbetonede virkninger af strålerne i sin endnu ikke forædlede personlighed. Fx vil et menneske, der kommer under indflydelse af den fjerde stråle – harmoni gennem konflikt – enten reagere overfor konfliktaspektet i denne stråle eller formå at reagere overfor harmoni-aspektet. Det bliver tydeligere at forstå ovenstående, når jeg beskriver processen under hvert tegn. Men det skal understreges, at vi er på eksperimentel grund, for videnskaben om de syv stråler er stadig i sin vorden.

For at opsummere kan man sige, at det almindelige menneske er underlagt indflydelserne fra de tolv planeter, således som de kommer til udtryk i de tolv huse. Men det er også påvirket af indflydelserne fra de tolv tankeformer eller stjernetegn. Når mennesket definitivt er trådt ind på den åndelige udviklingsvej, så begynder det at komme under indflydelse af de zodiakale kræfter og stråler, der strømmer gennem planeterne og formentlig også gennem de mentale stjernetegn. Desuden må man huske, at alle de astrologiske energier når os via Shamballa og Hierarkiet.


 

© Artikler fra www.kentaurnet.dk må distribueres videre via e-mail og udprintes uden forfatterens tilladelse. Anden brug, herunder print i medier, visning på andre websites og anden form for distribution, eller brug af denne artikel, eller dele heraf, kræver ophavsretindehaverens tilladelse.

Kentaur Net, Tomsgårdsvej 61. 2. tv. 2400 København, NV Tlf. 3811 6620 E-mail: info@kentaurnet.dk web: www.kentaurnet.dk
Services
Nyhedsbrev info

Navn


E-mail


Søg på KentaurNet





clairvoyance forside
Fra clairvoyance til intuition - læs uddrag


Fuldmånemeditation
Fuldmånemeditation - Astrologi og åndsvidenskab


Horoskop cirkel - lille
Astrologisk tolkning af dit horoskop


Psykosyntese Coaching Menu
Psykosyntese coaching - Bliv den du er!




© Kentaur Net. Alle rettigheder forbeholdt