 |
 |
Discipelskabets vej ( 2 af 12 )
En omfattende artikel om discipelskab, der betegner den åndelige udviklingsvej, hvor det åndeligt stræbende menneske bevidst arbejder på at etablere kontakt til sjælen og den indre mester.
|
|
 |
Niveau : Begynder
Du er her : Esoterisk livsfilosofi » Esoterisk livsfilosofi (oversigt)
Side : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | næste
Relaterede artikler :
Den indre verdensstyrelse (Begynder)
De syv stråler (Begynder)
Vandbærerens tidsalder (Begynder)
Lucille Cedercrans - hendes arbejde (Begynder)
Alice Bailey - Biografi (Begynder)
Undervisning i den nye tidsalder (Begynder)
Indvielsesvejen af Lucille Cedercrans (Begynder)
Andre kategorier :
Dynamisk meditation, Psykosyntese, Spirituel Politik, Esoterisk livsfilosofi, Astrologi, English Articles, Kristne dogmer - debat, Gruppemeditation, Esoterisk religion, Clairvoyance & psykiske evner
|
 |
 |
Discipelskabets vej |
Hvad er discipelskab?
På det ydre plan er det først og fremmest et værdiskifte, der langsomt forandrer det personlige liv. Discipelskab er normalt ikke en voldsom begivenhed der fra den ene dag til den anden pludselig forandrer livet. Det er en stille bevægelse væk fra et liv fokuseret på materielle besiddelser og personlige fornøjelser – henimod et større samfundsmæssigt engagement. Denne udvikling forløber over adskillelige liv. Det er visionen om at skabe et bedre liv for sig selv og andre baseret på humanitære og spirituelle værdier, der er fremherskende. Når der tales om spirituelle værdier, så tænkes der ikke nødvendigvis på religiøse værdier, fordi ånden i mennesket overskrider enhver religiøs definition. At have spirituelle værdier betyder i vid udstrækning at arbejde for det gode, det sande og det skønne.
Discipelskab er sensitivitet over for sjælen
På det indre plan handler discipelskab om, at opøve en telepatisk sensitivitet overfor først og fremmest sin egen sjæl , hvis mest fremtrædende egenskab er kærlighed og visdom , også kaldet gruppebevidsthed. Senere uddybes denne sensitivitet til også at omfatte den indre sjælsgruppe og den mester man har en tilknytning til i den indre verden.
Den telepatiske kontakt udtrykker sig i det daglige, som en tiltagende evne til at modtage gode ideer og omsætte dem i praksis. Der er altså sjældent tale om at føre indre dialoger med indre vejledere. I min bog: Fra Clairvoyance til Intuition har jeg redegjort for alle de forskellige typer af telepatisk kontakt, der kan forekomme.
Den primære opgave i forbindelse med discipelskab består i, at blive modtagelige overfor de ideer som jordens oplyste sjæle vedvarende stimulerer menneskeheden med og udtrykke dem i praksis. Disse ideer kaldes også for den guddommelige plan.
Der er en lang række faktorer, der udvikler sensitivitet overfor sjælen, men meditation er en af de vigtigste. Telepatisk sensitivitet vil sige en bevidst telepatisk kontakt mellem hjernen , sindet og sjælen og derfra videre til mesteren. Denne kontakt eller kanal er det man kalder antahkaranaen. Du kan læse meget mere om menneskets åndelige opbygning i artiklen om meditation og personlig og spirituel udvikling.
Hvem er disciple?
Set i lyset af ovenstående, hvem er så at betegne som disciple . Ifølge Alice Bailey er alle der arbejder på at hæve menneskehedens stade disciple, hvad enten de ved det eller ej. Lige fra den yngste aspirant til Kristus selv. Jeg vil lidt senere uddybe de forskellige stadier på vejen for naturligvis er der forskel på Kristus og et menneske der lige er gået ind på oplysningens vej.
Disse mennesker arbejder indenfor alle områder af samfundslivet, og kan opdeles i de syv samfundsgrupper som den esoteriske lære arbejder ud fra: Politik, Filosofi, Økonomi, Kunst, Videnskab, Psykologi, Religion, Organisation.
Det er kendetegnende for mange af de største disciple, at de end ikke ved, at de er under indre inspiration . De oplever blot, at de har en forunderlig evne til at blive inspireret. Studier af de kulturelle genier afslører, at de ofte ikke er vidende om kilderne til deres skabende engagement. Et virkeligt mesterværk der uddyber dette er Piero Ferrucci’s: ”Inevitable Grace”.
Er der er særligt fælles kendetegn, så må det være at de er selvforglemmende og at de har en særlig evne til at kommunikere sjælens virkelighed ud til menneskeheden i større eller mindre grad. Det være sig igennem kunst, det skrevne eller talte ord og på anden vis.
Okkultisten
Der findes dog en mere bevidst gruppe af mennesker der godt ved at de er arbejdende disciple. Disse mennesker kunne man med god ret kalde for verdens okkultister. Der er mange disciple men ikke alle er okkultister. En okkultist er et menneske der arbejder i og med energi eller det man med et populært udtryk kunne kalde for en energiarbejder.
For okkultisten eksisterer der kun energi i bevægelse og okkultistens vigtigste redskab er den skabende tanke og viden om, at energi følger tanke.
Det er især gennem meditation at okkultisten påkalder sin sjæls kræfter og skaber forandringer på de mentale, astrale og fysiske planer. Men samfundsengagement og studier er også uomgængelige faktorer, som må tages i anvendelse, hvis sjælens dybere energier skal påkaldes.
Det er dog vigtigt at fastslå, at okkultisten på ingen måde behøver være højere udviklet end andre mennesker, selvom mennesker i esoteriske miljøer ofte har den opfattelse af dem selv. Mesteren D.K. siger følgende: ”den kendsgerning at en studerende tilhører en af de såkaldte ydre esoteriske grupper, siger ikke noget om hans sande esoteriske status”. Viden om okkulte forhold gør ingen til discipel .
|
Side : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | næste
|
© Artikler fra www.kentaurnet.dk må distribueres videre via e-mail og udprintes uden forfatterens tilladelse. Anden brug, herunder print i medier, visning på andre websites og anden form for distribution, eller brug af denne artikel, eller dele heraf, kræver ophavsretindehaverens tilladelse.
Kentaur Net, Tomsgårdsvej 61. 2. tv. 2400 København, NV Tlf. 3811 6620 E-mail: info@kentaurnet.dk web: www.kentaurnet.dk
|
|

|