En dybtgående beskrivelse af fuldmånemeditationens betydning med udgangspunkt i Alice Baileys
forfatterskab. Grafiske præsentationer af fuldmåneenergiernes indstrømning.
Wesak-buddha

Fuldmånemeditation - for vidende ( 4 af 7 )


En dybtgående beskrivelse af fuldmånemeditationens betydning med udgangspunkt i Alice Baileys forfatterskab. Grafiske præsentationer af fuldmåneenergiernes indstrømning.

Fuldmånemeditation - for vidende



Telepatisk kontakt til Hierarkiet

Fuldmånemeditationsgrupperne kontakter de åndelige væsener, som på den »indre side« arbejder for menneskehedens udvikling. Vi får at vide fra de esoteriske kilder (D.K.), at det er som om, en dør til de guddommelige planer er åben ved fuldmåne; en dør som ellers normalt er lukket. Gennem den dør kan der skabes en telepatisk kontakt mellem menneskeheden og Jordens indre verdensstyrelse. Denne verdensstyrelse kendes under mange navne men betegnes i den evige visdomslære som Det store hvide broderskab , Visdommens mestre , gudsriget og Hierarkiet .

Dette Hierarki af oplyste mestre er mennesker, der er nået så langt på udviklingsvejen, at de ikke selv har mere at lære på Jorden men i stedet arbejder på at hæve menneskehedens stade, så gode menneskelige relationer kan etableres på Jorden.
Kontakten til Hierarkiet kan forklares ved en analogi. På det personlige plan forsøger vi at skabe kontakt mellem vores personlighed og sjæl . Denne tilnærmelse mellem det højere og lavere sker tilsvarende på det globale plan, forstået som menneskehedens tilnærmelse til dens højere selv , Hierarkiet.

Hierarkiet formidler bl.a. indstrømningen af de astrologiske energier til menneskeheden og er optaget af at udsende de tankestrømme, der kan få menneskeheden til at reagere på de guddommelige planer, som, set fra Hierarkiets synspunkt, står for at skulle realiseres. Så tiden omkring fuldmåne er et tidspunkt, hvor de guddommelige ideer er talrige og mulighederne optimale for at opfange dem. Videnskabelige studier bekræfter i øvrigt, at de telepatiske muligheder forøges ved fuldmåne.

Et andet formål med fuldmånemeditationerne er at træne  grupper i at udvikle deres intuitive evner, så de kan respondere på de guddommelige ideer. Sagt med andre ord, så er vores opgave at optræne en sensitivitet overfor de indtryk, visse af mestrene i Hierarkiet forsøger at indprente i de mennesker og grupper, der er telepatisk modtagelige. I den evige visdomslære betegnes de som den nye verdenstjenergruppe.

Muligheden for at kommunikere baserer sig på det kosmiske æteriske netværk. Alle ved, at vi i dag formidler radio og TV-signaler gennem æteren, men at vi også kan formidle tanker over samme netværk, blot på nogle andre frekvenser af nettet, er endnu kun kendt af få. Det er videnskaben om dette netværk af forbindelser, der er det videnskabelige grundlag for astrologien og fuldmånemeditation.

Når vi mediterer ved fuldmåne, opretter vi forbindelse med det horisontale og vertikale netværk. Det horisontale forbinder os med menneskeheden som en helhed, og det vertikale forbinder os med de åndelige riger over det menneskelige.

Tiden omkring fuldmåne er derfor det bedste tidspunkt at etablere en telepatisk kontakt med Hierarkiet. Opgaven er dels at styrke den telepatiske forbindelse mellem mennesker, og dels at styrke forbindelsen fra menneskeheden som helhed til Hierarkiet og Shamballa , centret hvor Guds vilje er kendt. Denne forbindelse kaldes den planetariske antahkarana .
Meditationerne samler mennesker med vidt forskellige religiøse og politiske tilhørsforhold omkring den fælles idé, at tilføre Jorden de gavnlige ideer.

Fuldmånemeditationens konkrete formål går ud på lokalt at udføre de ideer i praksis, vi har modtaget. Men også at stimulere det globale tankeklima, ved at sende tanker ud på det horisontale netværk, således at verdens ledere og oplyste personer får lettere ved at formulere og udføre de ideer, der, med tiden, vil gøre menneskeheden til en stor samlet familie på tværs af race , tro og nationale skel, samt bane vejen for Kristi tilsynekomst. Lad os høre, hvorledes D.K. beskriver det telepatiske forløb, da mestrene ønskede at introducere ideen om Folkeforbundet, der var forløberen for de Forenede Nationer, til menneskeheden via den daværende amerikanske præsident Woodrow Wilson. Den telepatiske proces starter med at:

»Det universelle sind kontaktes af et medlem af det planetariske Hierarki, og der uddrages det, som er i overensstemmelse med dette medlems mentale tilbøjelighed og udrustning og det, som af denne adept opfattes som det umiddelbare behov. Derefter præsenterer han den nye idé, den nye opdagelse eller en ny åbenba-ring for de andre adepter (naturligvis telepatisk, mine brødre) og senere, når de har diskuteret den, for sin gruppe af disciple . Blandt dem finder han en discipel , som reagerer mere beredvilligt og intelligent end de andre, og denne kan da ved hjælp af sin klare tænkning og evnen til at formulere tankeformer påvirke andres tænkning. Disse andre opfatter ideen som deres egen; de griber den og udarbejder den i praksis. Enhver betragter det som sit særlige privilegium at gøre dette, og på grund af den enkeltes specielle evne og spontane ansvarsfølelse vil hver især sætte hele sin energi ind på at arbejde og kæmpe for sin tankeform .
 
Et eksempel på dette forløb findes i historien om Folkeforbundet. En af visdommens mestre, Serapis, søgte (før han påtog sig sit specielle arbejde) at bringe en konstruktiv idé igennem for at hjælpe menneskeheden. Han undfangede ideen om en verdensenhed på politisk plan, som skulle tage form gennem en intelligent sammenslutning af nationerne med det formål at skabe international fred. Han præsenterede ideen for adepternes konklave, og man var sikker på, at noget kunne gøres. Mesteren Jesus påtog sig at give ideen videre til sin gruppe af disciple, da han arbejdede i Vesten. En af disse disciple på det indre plan greb forslaget og gav det videre (eller rettere nedtrappede det), indtil oberst House kunne opfatte det i sin hjerne . Uden at erkende, hvorfra ideen kom (herom var han aldeles uvidende), forelagde han den for en sjette stråle aspirant ved navn Woodrow Wilson. Derefter blev ideen, nu styrket af en mængde lignende tanker i manges sind, præsenteret for verden«.


 

© Artikler fra www.kentaurnet.dk må distribueres videre via e-mail og udprintes uden forfatterens tilladelse. Anden brug, herunder print i medier, visning på andre websites og anden form for distribution, eller brug af denne artikel, eller dele heraf, kræver ophavsretindehaverens tilladelse.

Kentaur Net, Tomsgårdsvej 61. 2. tv. 2400 København, NV Tlf. 3811 6620 E-mail: info@kentaurnet.dk web: www.kentaurnet.dk
Services
Nyhedsbrev info

Navn


E-mail


Søg på KentaurNet





Fuldmånemeditation
Fuldmånemeditation - 148 kr.


clairvoyance forside
Fra clairvoyance til intuition - læs uddrag


Psykosyntese Coaching Menu
Psykosyntese coaching - Bliv den du er!


Horoskop cirkel - lille
Astrologisk tolkning af dit horoskop




© Kentaur Net. Alle rettigheder forbeholdt